Neden Çanakkale’de Yatırım Yapılmalı ?

Çanakkale, Marmara Denizi ve Ege Denizine kıyısı olan illerimizden biri olup ayrıca ülkemizin en batısında yer alan ilimizdir. Anadolu Yarımadası’nın en batı noktası Baba Burnu ile Türkiye’nin en batı noktası olan Gökçeada’daki Avlaka Burnu il sınırları içerisindedir.

Çanakkale, sadece deniz-kum-güneş üçlüsü ile değil tarihi, çevresel ve kültürel unsurlarını koruyarak kendine has bir değer oluşturabilecek, doğal denge ve sürdürülebilirlik prensiplerine dayalı eko-turizm gibi alternatif birçok turizm potansiyelini sınırları içinde barındıran ve bu değerler ile ulusal ve uluslararası alanda marka olabilecek bir il özelliğindedir.

Çanakkale, ülkemizin Ege Denizindeki en büyük adası olan Gökçeada ile Bozcaada’nın bağlı bulunduğu ilimizdir.

Çanakkale dünyadaki en ünlü antik kentlerden biri olan Troya Antik Kenti’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Çanakkale’de ilinde gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj ve marinalara verilen mavi bayrak ödülü kapsamında 10 tane mavi bayraklı plaj bulunmaktadır.

Neden Çanakkale’ye Yatırım Yapılmalı ?

Çanakkale’de Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Sanayi Sicil Bilgi Sistemine kayıtlı 760 işletme bulunmakta olup, ilde ağırlıklı olarak gıda, mobilya, ağaç ürünleri ve mantar ürünleri, metalik olmayan ürünler ve fabrikasyon metal ürünleri üretimi yapılmaktadır.

Çanakkale’de bir tanesi Çanakkale Merkez diğeri Biga ilçesinde olmak üzere iki adet organize sanayi bölgesi (OSB) bulunmaktadır. Çanakkale OSB’de 61 adet sanayi parseli, Biga OSB’de ise 52 adet sanayi parseli bulunmaktadır. Bununla beraber Ezine’de kurulması planlanan Gıda İhtisas OSB, tüzel kişiliğini kazanmış olup altyapı çalışmalarına yönelik süreç devam etmektedir.

Çanakkale, Çanakkale Boğazı’nın ilin sınırları içerisinde yer almasından dolayı, Karadeniz ve Akdeniz üzerinden gerçekleştirilen deniz ticareti için önemli geçiş noktasıdır.

Çanakkale, Türkiye’nin ortalama rüzgar hızı, güç yoğunluğu ve kapasite faktörü en yüksek alanına karşılık gelmektedir. Çanakkale ili için REPA ürünü 50 m’deki yıllık ortalama rüzgar hızlarının (m/s) ve rüzgar kapasite faktörlerinin (%) alansal dağılışını gösteren haritalara göre Çanakkale’nin doğusunda kalan alanlar dışında büyük bölümünde, ekonomik RES yatırımı için gerekli görülen 7 m/s ya da üzerinde rüzgar hızları ve %35 ay da üzerinde kapasite faktörü egemen durumdadır.

Çanakkale’de 14 ayrı bölgede 41 adet jeotermal kaynak bulunmaktadır. Çanakkale’nin jeotermal enerji kaynaklarının yüzey sıcaklık değerleri 23-96.2oC arasında değişmektedir.

http://investmentadvisors.biz/neden-canakkalede-yatirim-yapilmali-1/

Firmalar

İletişim


  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  0 286 324 38 24
  0 286 324 38 25
  Balıklıçeşme Köyü Organize Sanayi Bölgesi Mevkii / Biga / ÇANAKKALE